İnsülin Direnci

Son dönemde sık duyduğumuz, çoğu kilolu kişinin kabusu haline gelen insülin direnci sorununu yok etmek mümkün..

İnsülin hormonunun görevi kandaki glikozu karaciğer ve kas hücrelerine geçirmektir. İnsülin direnci olan bireylerde ise insülin vücutta yeterli üretilmesine rağmen etkili olarak kullanılamaz bir diğer deyişle; hücreleriniz insüline duyarsız hale gelir. İletilen mesajı almak için vücudunuz daha fazla insülin üretmeye başlar Ve insülin seviyeniz giderek artar.

 

Bu yüksek insülin seviyeleri hızlı kilo alımı, bel bölgesinde yağlanma, erken yaşlanma, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve daha yüksek kanser riskine sebep olur. Sonunda tip 2 diyabete yol açarlar.

İşte size insülin direncini ortadan kaldırmak için küçük ipuçları;

1- Eğer kiloluysanız, biraz kilo vermek insülin direncinizin birinci çözücüsüdür. yemek porsiyonlarınızı küçülterek, daha aktif olarak ve düşük kalorili yiyecekleri tercih ederek bunu başarabilirsiniz.

Son yapılan araştırmalarda bazı baharat ve bitkilerin insülin ve şeker seviyeleri üzerinde ciddi farklar yarattığı görülmüştür.

* Tarçın: en eski ve en popüler baharatlardan biridir. Günde 1 çay kaşığı kullanılması bile kan şekeri seviyelerinizi düzeltmenize yardımcıdır.

* Zerdeçalin içinde kurkumin maddesi bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda bu maddenin şekerin kullanılmasında metforminden daha etkili olduğu bulunmuştur. diyabeti önlemede çok etkili olduğunu rahatlıkla söylebiliriz.

* Zencefil: kandaki şekerin yükselmesini yüzde 10 oranında yavaşlattığı ortaya çıkmıştır.

* Zeytin yaprağı özütü

* Berriler (çilek, goji beri vs)

Eğer insülin direnciniz veya şeker probleminiz varsa bu bahsettiğim 6 baharatı günlük beslenmenizde sık sık kullanmanızı öneririm.

2- Haftada 3-4 gün 30dk sürecek fiziksel aktivite hem kilo kontrolünde hem de insülin direncinin kırılmasında etkilidir.

3- Bahçe işleri, ev işi, merdiven kullanma, market gezme gibi gündelik aktivitelerinizi arttırmaya özen gösterin.

Sağlıklı beslenme ipuçları;

Hergün 5 porsiyon sebze ve 2 porsiyon meyve yiyin.

Hergün tam tahıllı besinler yemeye özen gösterin; çok tahıllı ekmek,yüksek posalı kahvaltılık gevrekler,yulaf, bulgur, arpa gibi..

Bakliyatlardan keyif alın ve düzenli aralıklarla yemeyi ihmal etmeyin.

Glisemik indeksi düşük yiyecekleri tercih edin. düşük GI besinler şekerin kana daha yavaş karışmasını sağlayacağından vücut yağlanmanızı engellemiş olursunuz.

Doymuş yağ içeren besinlerden uzak durun; hazır kekler, bisküviler, kızartılmış hazır gıdalar, margarin, katı yağ, krema ve çok yağlı etlere limit getirin.

Size uygun bir plan yapmak ve bu yaşam tarzı değişikliklerini hayata geçirebilmek için diyetisyeniniz size yardımcı olacaktır.